Archive for Lipiec, 2012

Oszczędność i ekologia przy kupnie nieruchomości

Planowanie kupna nieruchomości lub działki czy choćby mieszkania powinno być spojrzeniem długofalowych i dalekosiężnym. Naprawdę nie jest warto kupować rozpadającej się ruiny – no chyba że planujemy ją permanentnie odnowić, albo mieszkania w starym budownictwie. Zdecydowanie bardziej przyszłościowa jest inwestycja e ekologiczne i nowoczesne budownictwo. Taki zakup się zwróci, choćby w kosztach utrzymania. Mieszkania nieruchomości w nowych technologiach pozwolą nam oszczędzić środowisko i jednocześnie żywą gotówkę, choćby na rachunkach za ogrzewanie. A na co zwracać uwagę wybierając mieszkania do kupna? Jeżeli kupujemy dom to szukajmy takiego z drewna, w konstrukcji szkieletowej, z bali lub z prefabrykatów – obojętne, bo wszystkie techniki umożliwiają oszczędność miejsca na ścianach wypełnionych izolacja które są średnio o 40% cieplejsze niż betonowe. Read more »

Sposoby na kupno mieszkania

Mieszkanie można zdobyć na wiele przeróżnych sposobów, takich legalnych i mniej legalnych, których stosowanie jednak wielu ludzi mierzi. Mieszkanie można dostać w spadku, po kochanej babci, można dostać dotację rządową, można wynająć, można kupić, mieszkanie może mnie zostać użyczone – całkiem ciekawe zresztą rozwiązanie. Jeśli kupować to tylko u pewnych sprzedawców: u deweloperów, w biurach nieruchomości, od bezpośrednich właścicieli albo od komornika. Zakup nieruchomości od komornika może być odrobinę problematyczne, ale nieszczególnie i warto czasem przez te niedogodności przebrnąć z podniesionym czołem. Skąd u komorników biorą się mieszkania? Z postępu ludzkości, tak po prostu. Wysokie ceny startowe nieruchomości oraz rosnąca liczba niespłacanych kredytów hipotecznych powodują u komorników zaleganie niepotrzebnych mieszkań. A ich zdecydowana nadwyżka sprawia, że coraz więcej osób rozważa możliwością kupna mieszkania właśnie podczas licytacji komorniczej. Dla przedsiębiorców zdarza się że to okazja nabycia terenów pod inwestycje czy lokali użytkowych, Read more »

Podatki od nieruchomości

Jak to się powszechnie mówi w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. I nie pomija to podatku od nieruchomości. Każdy praworządny obywatel posiadający grunt czy budynek zobowiązany jest do zapłacenia tej daniny do skarbca państwa. Wobec tego gdy tylko sfinalizuje się zakup nieruchomości przez zwykłego Kowalskiego należy zorientować się co do wysokości należnego podatku naliczanego na podstawie powierzchni danej nieruchomości. Obowiązek podatkowy powstaje już od pierwszego dnia miesiąca, po którym zakup nieruchomości miał miejsce, więc nie ma na to zbyt dużo czasu. Zaś podatek przestaje obowiązywać na koniec miesiąca, w którym nieruchomości bądź gruntu się pozbyliśmy. Podatek od nieruchomości jest określany przez samorządy lokalne, miasta i gminy, wobec czego jest on zależny od widzimisię Rady Miasta czy Rady Gminy. Mają oni prawo do zróżnicowania wysokości stawek podatkowych dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania, uwzględniając w szczególności jego lokalizację, rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, rodzaj zabudowy, Read more »

Kupno nieruchomości w mieście

Współcześnie większość sprzedających stara się zrobić wszystko by tylko obniżyć koszty wybudowania domów, bloków czy innych lokali użytkowych. Stąd słyszymy o przekrętach na budowach, jakiejś soli drogowej w spożywce, jakiś niewłaściwych betonów, spróchniałych drewnianych belek i tak dalej można by długo wymieniać. Jako budowniczowie mają większa możliwość manipulowania przy budynku. Jednak dokładnie tak samo starają się postępować prywatni sprzedający, którzy nie oszukują na jakości ścian, ale na farbach, panelach, kafelkach, wypełnieniach itp. Dlatego decydując się na zakup nieruchomości powinniśmy zawsze zwracać uwagę na wszystkie elementy względnie problematyczne. Dobrze jest przejść się po całym lokalu i opukać ściany, kafelki, panele. Czy aby gdzieś nie ma „dziur” i luk w zaprawie. Bo po zapłacie za lokum jak pół ściany nam odpadnie to już nic nie załatwimy. Dlatego lepiej zawczasu opukać wszystko co się da, przejrzeć kąty czy aby żadne robactwo się nie lęgnie, czy za oknem sójki gniazd nie wiją. Read more »

Inwestowanie w zakup nieruchomości

Jesteś cierpliwy? Potrafisz czekać widząc cel w oddali? Być może zostałeś stworzony do tego by inwestować pieniądze w rynek nieruchomości. Może to być mieszkanie zakupione na wynajem, albo dla dzieci, albo sama goła ziemia gdzieś pod miastem. W ciągu kilku lub kilkunastu lat wartość działki i budynku może wzrosnąć nawet kilkakrotnie! Każdy inwestor może czuć się pewien zysku, jeśli zakupisz działkę w atrakcyjnej lokalizacji, lub jeśli działka zostanie przekwalifikowana. To, w jakie nieruchomości można zainwestować w lwiej części zależy od zasobności portfela, czyli możliwego kapitału. Mieszkanie nieruchomości lub apartament na wynajem jest doskonałym pomysłem jeśli można poświęcić im trochę czasu, w końcu najemcy trzeba doglądać. I nie można zakładać, że to jest za drogie! Wystarczy posiadać minimum jedną piątą części kwoty jaką należy zapłacić za lokal, Read more »

Samodzielność czyli pierwsze kroki w dorosłość

Młody człowiek wchodzący dopiero w dorosłe życie często marzy o pełnej samodzielności, jako wyznaczniku jego dojrzałości. Oznacza to zwykle jedną z dwóch rzeczy: albo własny samochód albo własne mieszkanie. W dzisiejszych czasach zwykle cała rodzina pomaga w usamodzielnieniu się dziecka, dorzuca się do samochodu czy paliwa. Często też ich wsparcie jest nieodzowne by mieszkanie nieruchomości się jakieś znalazło, najlepiej takie blisko uczelni wyższej lub pierwszej pracy młodzieńca. Student ma jeszcze możliwość dostania mieszkania studenckiego lub miejsca w akademiku. Jest to też bardzo dobra forma usamodzielnienia się na czas studiów. Jest to również o tyle wygodne, że łatwo z niego zrezygnować gdyby np. studentowi przyszło na myśl wyjechać na semestr za granicę. Wynajem mieszkania daje dokładnie taką samą mobilność tak potrzebną na dzisiejszym rynku pracy. Często przecież pierwszym pytaniem potencjalnego pracodawcy jest właśnie gotowość człowieka do wyjazdów służbowych i przeprowadzki bliżej siedziby firmy. Read more »

Kupno mieszkania w blokowisku

Każdy kto mieszka w bloku skrycie przynajmniej marzy o własnym domu. Zaś mieszkańcy domów doceniają zalety i walory blokowisk. Stereotypem niestety jest, że wady mieszkania w bloku są powszechniejsze niż ich zalety. Największymi chyba zaletami mieszkania w bloku na osiedlu jest chyba to, że nie trzeba się przejmować ani ogrzewaniem, ani brakiem zimnej czy ciepłej wody, zaciekami, kłopotami z kaloryferem, itp. Wszystkie te problemy należy po prostu zgłosić do administratora i czekać na naprawę. Są to jednak typowe bolączki mieszkańców domków. Dlatego mieszkanie nieruchomości wolnostojące, w postaci właśnie domów jedno czy wielo rodzinnych mogą nastręczać wielkie trudności i zmartwienia. Warto też nie zapominać o ekonomi. Przecież mieszkanie w bloku jest o niebo tańsze od utrzymania budynku, nawet tego najmniejszego. Popularność blokowisk opiera się głównie o niższe ceny, i to ceny zarówno kupna, wyposażenia, odnowienia i użytkowania. Wybór mieszkania zależy od naszych upodobań, a także od możliwości finansowych, Read more »

Dofinansowanie na zakup nieruchomości

Dzięki wielkim staraniom rządów, unii i innych polityków możemy, jajko obywatele RP liczyć na wsparcie w tak elementarnej kwestii jak zakup mieszania. Dzięki fenomenalnemu programowi „Rodzina na swoim”, możemy dostać kredyt na naprawdę korzystnych warunkach. Preferencyjność kredytu z dopłatami Skarbu Państwa w ramach rządowego programu polega na tym, że pewien kawałek należnych bankowi odsetek z kredytu, w okresie pierwszych ośmiu lat spłaty pokrywany jest z funduszy Skarbu Państwa. Zgodnie z ustawą kredyt ten może być udzielony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, to znaczy że zakup nieruchomości jest dla nas konkretnie a nie dla córki, siostry czy kuzyna. Koszty i parametry kredytów z dopłatami oferowane są przez różne banki i mogą znacząco się one między sobą różnić. Niewielkie różnice na pojedynczych ratach, Read more »

Zakup nieruchomości ekologicznej

Ekologiczność od lat jest w modzie, czy na topie jak to się teraz mówi. Podobnie jak oszczędzanie. Ale jak tu oszczędzać chcąc kupić mieszkanie? Albo dom? Ciężki wybór, szczególnie dla kogoś kto tego nigdy nie robił i nie bardzo się na tym zna. A jeżeli, broń go Panie, spróbuje kogoś się spytać o radę to zaraz znajdzie się i z pięćdziesięciu znajomych prawiących swoje mądrości. Bo przecież każdy jeden wie lepiej. Ale niezależnie od tego co się usłyszy warto postawić na ekologiczność i oszczędzanie przy wyborze nowego domu. W Polskich warunkach panuje przeświadczenie, że oba te pojęcia się wykluczają, coś jest ekologiczne i drogie albo nieekologiczne i tanie. Jednak tutaj zdradzę wam tajemnicę: można wybrać opcję numer trzy to znaczy ekologicznie i tanio. Decydując się na zakup nieruchomości można rozejrzeć się za pewnymi ekologicznymi rozwiązaniami, które będą tanie w przyszłym czasie. Do takich elementów należą takie rzeczy jak kolektory słoneczne czy okna pasywne. Okna pasywne to okna drewniane, które akumulują ciepło w budynku. Read more »

Kupno nieruchomości z drewna

Nie jest łatwe jednoznaczne określenie zalet poszczególnych form budownictwa z drewna kiedy nie zna się technik budowniczych w tym materiale. Powszechnie uważa się że drewno jest droższym materiałem, ale to wcale nieprawda. Zakup nieruchomości z drewna jest porównywalny do budynku murowanego o zbliżonej wielkości zewnętrznej. Wszystkie domy budowane z drewna, czy to w konstrukcji szkieletowej, czy z bali, czy z prefabrykantów, w porównaniu z budową tradycyjną wyróżniają się: większą przestrzenią wewnętrzną spowodowaną cieńszymi ścianami (ściany wypełnione są izolacją cieplną, dzięki temu można do minimum ograniczyć ich grubość, co ma decydujące znaczenie dla ścian zewnętrznych. Taki zabieg pozwala by domy drewniane przy takich samych wymiarach zewnętrznych posiadały powierzchnię użytkową większą nawet o ok. 10% niż chociażby podobne gabarytowo domy murowane) oraz niesamowicie krótkim czasem budowy. Read more »

Website Designed by Central Scotland Joinery